Terapia odzyskiwania wspomnień – proceder trwający do dziś?

On 30 października 2013 by Katarzyna Papiernik
ffc5e55b-0523-4326-8313-f79b0a11818d_260x

Kozetka Freuda

Terapia odzyskiwania wspomnień, czy jest wynalazkiem Freuda?

Odpowiedź brzmi nie. Terapia odzyskiwania wspomnień jest sprzeciwem wobec jednego z założeń Freuda, a mianowicie, że wszystkie, bez wyjątku,

wspomnienia dotyczącego molestowania seksualnego w dzieciństwie, są tylko fantazjami (najprawdopodobniej było to z konieczności „empirycznego uzasadnienia” teorii związanej z kompleksem Edypa).

Nie należy się dziwić, że uderzało to boleśnie w pacjentów rzeczywiście molestowanych i wprowadziło reakcję odwrotne, której twórcami były ruchy feministyczne, a szczególnie jego przedstawicielki: Ellen Bass i Laury Daviss, autorki wydanej w 1988 r. książki: The Courage to Heall. E. Bass, L. Davis, The courage to heal, A guide for woman survivors, of child sexual abuse. Harper Perennial, 1988.

I tak na fali popularności nowego, rewolucyjnego spojrzenia na człowieka jako na homo eroticus, popłynęła również kwestia molestowania seksualnego dzieci. Podczas terapii bohaterkami stawały się kobiety, którym właśnie taki epizod  z życia udało się przypomnieć, poniekąd bycie ofiarą takiego molestowania w dzieciństwie, stawało się ….modne… A ponieważ  w pewnych  środowiskach  postępowanie wbrew trendom jest wręcz całkowicie niemożliwe, tak i statystyki dotyczące liczb tychże nagle poszły znacząco w górę: i tak:

W latach 90-tych zarówno w USA, w Europie i częściowo w Polsce pojawiła się fala osób molestowanych seksualnie, które nagle przypomniały sobie o traumatycznych wydarzeniach z dzieciństwa: I tak: okazało się, że „35% kobiet i 29% mężczyzn było w dzieciństwie wykorzystywanych seksualnie, prawie 17% kobiet i 9% mężczyzn miało te kontakty z najbliższymi członkami rodziny, ponad 10% badanych kobiet i 3% badanych mężczyzn przeżyło w dzieciństwie gwałt, ale żadna z tych osób nie ujawniła nikomu własnych przeżyć. To są dane Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego z 1991 r.”1.

 Na pierwszy rzut oka widać, że te statystyki były zawyżone, trudno przecież przyjąć, że co trzeci Polak był wykorzystywany seksualnie w dzieciństwie…

1M. Sajkowska, Medialny obraz wykorzystywania seksualnego dzieci w: B. Łaciak (red) Dziecko we współczesnej kulturze medialnej, Instytut Spraw Publicznych, Warszawa 2003 (za. Tomasz Witkowski, Zakazana psychologia, Taszów 2009, s. 140).

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Pobierz!

    _newsletter
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE