Co ma wspólnego Freud z kokainą, a nos z genitaliami?

On 5 listopada 2013 by Katarzyna Papiernik

emma Freud był znanym kokainistą, który przyczynił się do rozpropagowania kokainy jako leku o szerokim zastosowaniu. Przyjrzyjmy się jednak temu, w jaki sposób kokainowe fascynacje odbiły się na pacjentach Freuda. Pytanie brzmi, do jak głębokiej destrukcji mogą pacjenta doprowadzić chore kokainistyczne wizje terapeuty z aspiracjami. Zasadniczo po poniższym przykładzie widać, że w wymyślaniu teoretycznych podstaw do teorii psychologicznych nic nie jest granicą, nawet wyobraźnia.

Kontynuując Freudowski tok myślenia, że wszystko ma charakter ostatecznie seksualny…

Wilhelm Fliess  uważał, że bóle menstruacyjne brzucha spowodowane są masturbacją: Spośród cierpień pochodzących z masturbacji chciałbym wskazać szczególnie jedno z powodu jego ważności: neurotyczny ból żołądka[4].Jedyną drogą na wyleczenie neurotycznego bólu żołądka była, ecksteinwedług tego otorynolaryngologa, operacja nosa.          Idąc dalej Wilhelm Fliess wymyślił teorię w myśl której nos był odpowiednikiem genitaliów, a jego zaburzenia mogły powodować problemy psychoseksualne : w przypadku „neurozy nosowo-odruchowej” należało stosować „przyżegnanie kości gąbczastej przewodu nosowego i aplikowanie kokainy”.    

Freud zgadzał się z teorią  Fliessa bez reszty, czego dowodem był fakt, że w 1985 r. podesłał mu bardzo atrakcyjną pacjentkę Emmę Eckstein.

Historia tej pacjentki była skrzętnie skrywana przez Freuda i została ujawniona dopiero poprzez analizę jego korespondencji prywatnej w 1985 r. (Pozostaje jeszcze nieznana ich część, zamknięta „dla dobra nauki”w tzw. „kapsule czasu” w Bibliotece Kongresu Narodowego aż do XXII w.).Warto przypomnieć, że w 1950 r. ukazały się teksty listów Freuda, ale wersji mocno ocenzurowanej, m.in. przez jego córkę, Annę Freud1.

Fliess zdiagnozował „neurozę nosowo-odruchową” i operował nos atrakcyjnej pacjentki usuwając część jej kości nosowej. Niedługo po operacji doszło do infekcji i poważnego krwotoku, która o mało nie zakończył się śmiercią.

Freud uznał również, że nieustające krwawienia Emmy Eckstein mają pochodzenie psychologiczne, a nie fizyczne:

„jej ból jest nieprawdziwy, a krwawienia, które wydawały się być spowodowane twoją operacją mają w rzeczywistości podłoże psychologiczne – są histeryczne”

Fliess zdiagnozował przyczynę, Emma „wykrwawiałą się przez miłość do niego”. Wkrótce potem u atrakcyjnej dziewczyny i wywiązała się infekcja, doszło do niebezpiecznego dla życia krwotoku.  Rzeczywisty powodem krwotoku była jednak półmetrowa gaza zaszyta w ciele pacjentki.

emma2Jak wygladał romantyczny koniec tej Historii?

Emma co prawda uszła z życiem, ale została oszpecona i resztę dni życia spędziła na łóżku.

Jaki jest morał tej bajki? Zastanów się trzy razy, zanim wejdziesz do gabinetu jakiegoś ucznia Freuda, bo możesz załować tego całe życie, tak jak żałuję tego ja. Nigdy nie wiesz, co w tej psychologicznej głowie się kryje i jakim experymentom podda Cię psycholog w ciągu pierwszych 10 minut, a także, co na tej podstawie „zdiagnozuje”.

1T. Witkowski, Psychologia Zakazana, Taszów 2009, s. 128.

Masson, J.M. (1985). The Complete Letters of Sigmund Freud to Wilhelm Fliess 1887-1904 – np. list z 18 grudnia 1892; 17 grudnia 1894.

Fliess Wilhelm, On the Casual Connection between the Nose and the Sexual Organ

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Pobierz!

    _newsletter
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE