Czy człowieka można traktować jak mikrofalówkę?

On 7 listopada 2013 by Katarzyna Papiernik

obraz_psychologiaZdecydowanie psychologia aspiruje do bycia nauką. Czy jest nią rzeczywiście?

Czy człowieka można  traktować jak mikrofalówkę?

Rozwój nauki opiera się na formułowaniu hipotez, które potem są weryfikowane eksperymentalnie.

Proces publikowania i wielokrotne powtarzanie badań w celu weryfikacji ich wyników prowadzi do powstania wiedzy naukowej.

Czy jest to jednak możliwe w przypadku psychologii?

Czy jesteśmy w stanie w wyniku jakiegokolwiek empirycznego experymentu udowodnić, że na człowieka, w danej sytuacji działa taki , a nie inny czynnik, który w bardzo precyzyjnie określony sposób zmienia stan emocjonalny badanego?

Zacytuję fragment książki Trzy złudne przekonania, Jeromego Kagana:

 Wyobraźmy sobie psychologa, który prosi 1000 osób o odpowiedź na 24 pytania dotyczące ich strachu, niepokoju i lęków. Obszarem zainteresowania są takie zagadnienia, jak: pieniądze, pozycja społeczna, przyjaciele, przemoc, wystąpienia publiczne, nieznajomi, choroba, śmierć, koszmarne sny, burze, zwierzęta i przyszłość ich dzieci. Na każde pytanie osoby te zaznaczają odpowiedź „tak” albo „nie”. Ponad 2/3 osób badanych zgłosiło mniej niż trzy obawy, jednak 15% — przyznaje się do dziesięciu lub więcej. Ta grupa 150 osób różni się pod względem wieku, płci kulturowej, klasy społecznej, pochodzenia etnicznego i rzeczywistego poziomu stresu w ich życiu, a także mają oni odmienne zmartwienia. Jedną z tych osób jest niezamężna trzydziestopięcioletnia samotna matka trójki dzieci, będąca w trudnej sytuacji finansowej i mieszkająca w niespokojnej dzielnicy wielkiego miasta. Kolejną osobą jest czterdziestopięciolatek cierpiący na nowotwór żołądka. Jeszcze inna osoba — to pochodząca z zamożnej rodziny dwudziestopięcioletnia kobieta, która właśnie ukończyła studia prawnicze. Warunki życia tych osób radykalnie się różnią, jednak odmienne przyczyny ich zmartwień ulegają zatarciu z chwilą, gdy psycholog zalicza wszystkie trzy osoby do kategorii „lękliwy”.

Jest to jeden  z powodów, dla którego wszystkie tezy i systemy psychologiczne powinniśmy traktować odrobinę z przymrużeniem oka, jak legendę, w której jest ziarnko Prawdy i dużo czegoś tam jeszcze…

Obszerne fragmenty książki na pewno wartej przeczytania:

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Pobierz!

    _newsletter
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE